www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Bob`s Chocolate Flake
Výrobce: Gawith Hoggarth&Co. Ltd., Kendal, Cumbria
Složení:
 • Virginie
 • Burley
 • Latakie
 • Řez: Flake
  Balení: 50g tobolka
  Popis: Hlavní charakteristiku tohoto flaku tvoří 8% Latakie přidané do této
  směsi spolu s jemným čokoládovým aroma. Virginské tabáky z Brazílie, Zimbabwe a Malawi celou směs dotváří a nabízí tak lehký až středně silný
  kouř. Kvůli jeho ochlazení je ještě přidáno 8% sluncem sušeného tabáku z Malawi spolu se 2% malawijského Burley. Latakie kouř jak ochlazuje, tak zároveň dodává sílu a aroma. Kakaový povlak a čokoládové dochucení jsou doplněny vanilkou a dalšími příchutěmi dodávající celkové chuti
  nasládlé tóny.
  Dostupný v ČR: Ano
  Poznámky:
  Ø Síla: Středně silný
  Ø Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Ø Chuť: Středně výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Příjemná
  Ø Známka: 1.4

  Máte-li zájem o zakoupení tabáku, klikněte zde.

  Nevill 22.07.'06 10:55:30 
  Bob`s Chocolate Flake má mnoho společného s tabákem Chocolate Flake od Samuela Gawitha. Mezi těmito dvěma výrobci je vidět jejich historická spřízněnost a velmi podobný sortiment tabáků a přece je každý trochu jiný.
  Při srovnání s čokoládou od Sama Gawitha je Bobův Flake chuťově jemnější, méně latakiový a trochu temnější. Je sladší, je z něj mnohem víc cítit čokoládová aromatizace. Kromě toho je Bobův Flake takový trochu mýdlový, ovšem poměrně příjemně. Taková chuť a vůně čokolády a babiččina toaletního mýdla, je to zvláštní jak mi vůně některých tabáků dovede přinést některé vzpomínky na dětství.
  Bobův Flake hoří poměrně dobře, zpočátku se mi zdálo že trochu víc močkuje, ale to přisuzuju vlhkosti tabáku, později se to zlepšilo. Nerozpaluje se a dá se dokouřit až pěkně do konce, kdy z něj zbyde jen trocha bílého popílku. Okolím je jeho vůně také hodnocena poměrně pozitivně.
  Já jsem s ním velice spokojen, je trochu škoda, že se tenhle výborný tabák běžně nedováží do ČR, ale dá se objednat ze zahraničí.
  Na závěr takovou drobnou otázku - tušíte někdo kdo je to vlastně ten Bob?? :-)
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  basa333 28.03.'07 11:54:40 
  Po Conistonu a Ennerdalu můj třetí tabák GH. Musím říct, že se stal trvalou (tedy dokud ho nějak seženu) součástí mého tabákového repertoáru a byl vlastně důvodem vyvolání objednávkové akce u firmy TTI. Tabáky GH obecně u mě vyvolávají pocit krásně suchého kouře a tahle čokoláda není výjimkou. Chuť je zpočátku opravdu hořce kakaová, ale nikoli sladká, velmi vyvážená, bez jakékoli stopy latakie. V průběhu kotle kakao ustupuje a objevuje se opravdu velice jemná chuť latakie, které odhaduji v tabáku tak asi 1 - 2%. Tabák výborně hoří i v čerstvém stavu, krásně prohořívá na jedno zapálení až do konce, přitom ale pomalu a konstantně. Nekompromisně za 1, opravdu špička. Doufám, že ho jednou koupím i v našich trafikách. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  BATRACHOS 24.11.'07 16:55:47 
  Čokoládový plátek onoho legendárního Boba jsem na rozdíl od ctných předřečníků již bez problémů zakoupil v páně Hingarově "korunované trafice" a to v balení tobolkoidním. Možná jsem tedy měl k disposici poněkud jinou úroveň vlhkosti, v mém případě byla přesně ideální k nacpání.

  Čokofák je klasický kendalský broken Flake; obnáší to pro mne ideální formu, umožňující jak bezproblémové nacpávaní v celku ("do kuličky" s trochou drobení na dno a navrch) tak snadné rozemnutí na velmi jemno (vhodné například k zakuřování). V prvním případě je kouření extrémně chladné, zadumané a pro někoho snad až zdlouhavé, ve druhém je kouř sytější, tabákovější a hoření i pro začátečníka zcela bezproblémové. Nedokouřit na bílý prášek je téměř nadlidský výkon.

  Za studena tabák voní celkově velmi decentně, jediná výrazná vystupující stopa je neopominutelná latakie, i ta ovšem voní jaksi kultivovaně a ušlechtile.

  Tento dojem po zažehnutí ještě zesiluje. Tabák je chuťově bohat, nicméně nástup jednotlivých složek není nikterak agresivní. Očekávaná čokoláda se v základním chuťovém jádru rozhodně nenachází, tam má své těžiště zejména typická kendalská "mýdlová aromatisace" spolu s neutrální nasládlou viržinskou tabákovostí.
  Postupně do základní melodie proniká latakie, která asi v půli "kotle" nekompromisně začne hrát "první housle", její nástup je však obdobně distigovaný, jako vůbec celá podstata tohoto tabáku.
  Kendalské "mýdlo" s kuřákem setrvává jakožto věrný přítel od prvního zabafání až k samému konci, poznenáhlu se kdesi v pozadí přec jen objevuje jakási nahořklost, možná někomu připomínající kakao či 90% hořkou čokoládu, dalo by se uvažovat i o chuti hodně silné ušlechtilé varianty čaje pu-er.
  Dovolím si v této souvislosti jednu osobní paralelu: Bobův Čokoflák mi ze všeho nejvíce nakonec připomíná právě zmíněný pu-er, ovšem v jeho jedné velmi specifické variantě: ušlechtilý zelený pu-er, lisovaný do podoby "čajové čokolády", lehce přírodně aromatisovaný zalisovanými kvítky jasmínu. Při správné přípravě včetně patřičného čajového nádobí je chuť téměř identická.

  Celkově se v případě tohoto kendalského skvostu jedná o velmi urozený, způsobný, po všech stránkách bezchybný tabák, jenž si při své distingovanosti zachovává původní originální punc a nenápadnou, přesto však neoddiskutovatelnou a přiměřenou sílu. Málo který tabák na mne působí tak harmonickým dojmem. Navíc platí, že všechny jeho charakteristiky narůstají geometrickou řadou, je-li mu vyhrazena samostatná fajfka. Nehodí se totiž do latakiových dýmek (pak v něm přespříliš dominuje latakie) ani do neutrálových (ty vysloveně nasáknou jeho "mýdlovostí"); na fajfky zavedené na silné aromatiky je zase příliš jemný a decentní.
  Jiné hodnocení než to nejvyšší prostě nepřichází v úvahu.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Scalex 3.07.'08 09:25:00 
  Obal - elegantně zbarvená tobolka, tmavě červené a hnědé tóny

  Řez - broken flake, tedy lehce potrhané a roztřepené plátky ideální vlhkosti.

  Vůně za studena - báječně čokoládová s nepatrným podtónem latakie. Velice příjemné a přitom nevtíravé aroma. Z toho by se měly německé aromatiky učit.

  Chuť - výtečná. Latakie podbarvuje chuť jen zlehka, že se vlastně ani nedá mluvit o latakiovém tabáku. V chuti je jasně cítit aroma hořké čokolády, není v ní ale ani stopa po umělé sladkosti. Určitá nasládlost se později objeví, ale je to sladkost tabáková, tedy rozhodně žádný cukr. V chuti i vůni je dále přítomno trochu mýdla, oné známé kendalské vůně, která podbarvuje většinu tabáků od GH.

  Nacpání - bezproblémové. pomuchlám pár plátků, huňatý chomáček šoupnu do kotlíku, lehce přimáčknu a už to jede.

  Hoření - hoří poslušně, občas trochu vzdoruje při prvním zapálení, ale po lehkém zarovnání horní vrstvy popílku a opětovném zapálení už naprosto poslouchá. Prohořívá hezky až do konce, močkuje minimálně, skoro vůbec.

  Síla - středně silný, možná ještě o něco slabší. Žádné nikotinové kladivo.

  Problémy - pro mne stejné jako u Conistonu: nemají ho běžně v trafikách. Což je škoda, protože kdyby lidi poznali, co si můžou koupit za nepatrně vyšší cenu, než u německých s*aček, kterých jsou trafiky plné, tak by trafikantům ruce urvali.

  Verdikt - vynikající čokoládový aromatik, kultivovaný, vhodný pro každého, kdo si rád dá něco aromatizovaného a přitom nestojí o laciné chemické aromatiky. Pro mne jasná jednička. Střídám jej s Chocolate Flake od Samuela Gawithe, který je méně čokoládový a více latakiový. Podle mého názoru se tyto tabáky dobře doplňují, nekonkurují si, ale nabízejí dva různé pohledy na čokoládový tabák.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  midloch 9.08.'08 12:56:27 
  Po otevření vás praští přes nos nádherný mix vůně uzené latakie a kakaových bobů. Vzhledem k tomu že je tento flake v tobolce a ne v plechovce, je z něj vlastně broken flake, což mu ale na kvalitě neubírá. Beztak ještě jsem začátečník, takže neumím nacpat flake v kuličkách či ruličkách. Tabák byl po otevření tak vlhký, že jsem se bál aby dobře hořel, ale mé obavy byly plané. Sice jsem měl trochu problém jej zapálit, ale po rozhoření hořel dobře až do konce. Při kouření se mi na patře objevovala chuť hořkého kakaa (které můžu pít každý den) a po vyfouknutí kouře se objevil na jazyku lehký uzený chuťový tón. Jediný problém který se při kouření objevil, byl ten, že jsem si nacpal dýmku úplně plnou, protože jsem měl spoustu času a těšil se jak si pokouřím. Avšak dlouhodobé kouření napůl nacpaných dýmek způsobilo to že na takovu nálož jsem nebyl připravený, takže jsem se trošičku překouřil - to ale není chyba tabáku. Jinak manželka tento tabák komentovala tak, že bylo cítit velmi příjemné aroma čokoládového pudinku :-)

  edit: teď jsem si přečetl v úvodu že jej nelze v ČR sehnat. Sehnat se dá, koupil jsem ho v prodejně p. Hingara Království dýmek v Praze
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Bromden 17.07.'09 11:53:20 
  Obal - TTI igelitový pytlík, přesypání do lépe těsnícího obalu jest vhodné.

  Řez - velmi překvapivě flake, kusy různé velikosti (místy až broken flake), tenčí střední řez, slušně rozdrolitelný, barvy od kaštanové (méně) po dominantní velmi tmavě hnědou.

  Vůně za studena - opravdu čokoládový tabák. Sladká vůně kvalitního fermentovanmého viržinského tabáku anglického typu s jasným čokoládovým aroma a lehkým levandulovým "lakeland" pozadím, a stopou uzené vůně latakie.

  Chuť - obdobně jako v jiných případech srovnání GH - SG, působí Bob´s Chocolate celkově uhlazenějším dojmem, kdy je oproti bratříčkovi od SG zřetelně méně čitelná latakie a více čitelná čokoláda. Zatímco ve vůni je GH Bob´s Chocolate oproti SG zřetelně sladší, v chuti je tomu paradoxně naopak, více vynikají temnější opatreně nasládné tóny fermentovaných viržinských tabáků, ve spojení s věrohodně čokoládovou aromatizací. Přirovnání s hořkou 80% čokoládou je skutečně velmi blízké. Latakie je v chuti přítomna v homeopatickém množství jako koření a dotváří čokoládový charakter (lze ji nalézt při podrobném zkoumání), ale netvoří nijak dominantní složku chuti. GH "lakeland" aromatizace je opět přítomna stopově a tvoří jakési pojítko chutí tabáků a aromatizace čokoládou.
  Dlužno podotknout, že chuť GH Bob´s Chocolate je oproti SG Chocolate nejen celkově jemnější, ale v tomto případě i celkově trochu méně výrazná.

  Hoření - při znalosti zacházení s flake bezproblémové, nemá ani tendenci tvořit "špunt" na dně. Osobně se mi osvědčilo nacpávat najemno rozdrobený, a spíše lehce.

  Síla - střední (5 z 10ti)

  Problémy - pro mne pouze jeden, a to spíše "problém" - jednou za půl roku si balení otevřu rád, ale na každodenní kouření to pro mne není. Rozhodně ale jde o tabák, který potenciál být oním každodenním "all day smoke" tabákem má. Pro někoho může být problémem stopa GH "lakeland" aroma, pro někoho možní přílišná jemnost a čkoládovost. Fandové přírodnách silných tabáků s chutí na čokoládu asi sáhnou spíše po SG čokoládě.

  Verdikt - u mne za jedna. Doporučuji.

  P.S. k Nevillově úvaze o Bobovi, myslím že odpověď se skrývá v Twin Peaks :-)
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  hoochie coochie man 14.10.'09 19:45:45 
  Tento tabák mi svou vůní připoměl byt mé tety, totiž vůně bytu staré elegantní dámy ve kterém s mísí drahé cigarety spolu s luxusními parfémy. Hoří perfektně, chladně a suše, jediné co bych mu vytknul mimo vůně která mi extrémě nesedí, je síla. Řekl bych stupeň nad ochucenou párou. Shrnutí: měl jsem jen asi 5-ti kotlíkový vzorek, ale nijak mě neuchvátil, je to dobrý tabák, ale nesedí mi jeho vůně po zapálení a je opravdu dost slabý. Známka: 3
  Síla: Slabý
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  beda 31.10.'09 08:35:13 
  Docela propadák, měl jsem tobolku plněnou v Česku a v ní je už ready rubbed se zbytky broken flake. Mohli by v TTI bejt šetrnější. Tabák je takovej divnej, čokoláda, vanilka, nějaké kytičky a stopa uzeniny, jinak tělo je na vnímatelné úrovni vlastně jen Va a to ještě taková docela lehká. Verdikt - zadarmo bych si ho vzal, ale další nekoupím. Známka: 3
  Síla: Slabý
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  duszko 20.03.'11 15:14:21 
  Tabák i já koupil v tobolce, tudíž flaky byly lehce rozpadlé ale to vůbec nevadí při nacpávání, ba naopak.
  Nacpávám tak, že zežmoulám kousky flaku a dělám vrstvičky těchto "kuliček". To má za následek velmi pomalé hoření, nejpomalejší, co znám. Po 2hodinách kouření středního kotlíku jsem toho měl tak akorát dost :-)
  Tabáček krásně pomalu rozvíjí svou chuť, tak jak je to asi zvykem u GH tabáků.
  Souhlasím s názorem 90% čokolády ale já tam cítím ještě stopu smetany, která to celé zakulacuje.

  Okolí jej velmi dobře přijímá!!!

  Zase nemůžu jinak než dát muza 1.
  Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Středně aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Hael 19.09.'11 20:39:10 
  Právě dokuřuji první tobolku tohoto tabáku, který jsem zakoupil na olomouckém nádraží za solidní cenu obnášející 200Kč. Tobolka byla natěsno zatavená. Po jejím otevření jsem objevil polorozpadlé fláky dobré vlhkosti. Fláky obsahují minimálně dvě barevně odlišné substance - středně tmavého a tmavého hnědého odstínu. Vůně za studena není nepříjemná. V první řadě vnímáme hořkou čokoládu okořeněnou stopou uzeného tabáku. Ač součástí tohoto blendu je i latakie, je jí tam skutečně decentně. Za studena není skoro cítit. Nacpávání dýmky je trošku komplikovanější, protože fláky nešly jednoduše smotat, ale musely být poctivě rozdroleny na jemno. Zapálení je už pak ale zpravidla jednosirkové. Chuť hořícího tabáku je vcelku příjemná. Pořád se dá vnímat ona hořká čokoláda doplněná stopou lakelandu a stopou latakie. Přiznám se, že tak první dvě až tři dýmky mi tabák moc nechutnal. Přisuzuji to na zvykání si dýmky a také mých chuťových buněk. Pak jsem si ho ale docela oblíbil. Při kouření se dýmka nepřehřívá, nicméně to u mne chce občas nějakou tu další sirku (asi nemám ty správné tahy). Tabák odhaduji na střední sílu - asi 5 z 10. Aroma v místnosti se zdá být příjemné. Zpětnou vazbu mám od kolegy dýmkaře, nicméně ani má dráhá polovička, která je nekuřákem, proti aroma tohoto tabáku v místnosti neprotestovala. Tabák se dá dokouřit do krásného šedého popela. Co říci na závěr ? Bezesporu podařený aromatik za skvělou cenu. Pro mne to sice není tabák na denní pokouřeníčko, ale stojí za to se k němu vracet. Hodnotím ho za 1 až za 1-, a vřele doporučuji. Pro úplnost dodávám, že tabák jsem kouřil z Hodulova freehandu. Známka: 1
  Síla: Středně silný
  Chuť: Středně výrazná
  Aromatizace: Lehce aromatizovaný
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Příjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět