www.tabaky.cz
Zobrazuji tabák: Black Irish Twist
Výrobce: Gawith Hoggarth&Co. Ltd., Kendal, Cumbria
Složení:
 • Virginie
 • Řez: Rope
  Balení: 50g tobolka
  Popis: All our twist tobacco varieties are manufacured by the same spinning process using dark fired wrapper leaves. The filler is again, predominantly dark fired leaf with the addition of a small percentage of dark air cured Indian leaf. They are therefore strong tobaccos. Black Twist, because the cooking process removes some of the stronger tar and nicotine elements, provides a milder smoke than the brown twist.
  Dostupný v ČR: Ne
  Poznámky:
  Ø Síla: Velmi silný
  Ø Aromatizace: Přírodní
  Ø Chuť: Výrazná
  Ø Aroma v místnosti: Velmi výrazné
  Ø Vůně pro nekuřáky: Neutrál
  Ø Známka: 1.3

  Scalex 29.03.'08 14:17:15 
  Obal: Zakoupil jsem na Synjecu, takže obal tvořila klasická synjecácká tobolka, v níž bylo ukryto černavé hovínko. Lano je velmi kompaktní, složené z kvalitních tabákových listů. Vnějšek i vnitřek je dark fired, máme tedy tu čest s pěkně vypečeným tabáčkem.

  Řez: Jaký si to uděláš, takový to máš. Já krájím stejně, jako jsem popsal v recenzi na Sweet Rum Twist, tedy na tenká kolečka, která pokrájím napříč a rozemnu na jednotlivá vlákénka. Cpát jemně, neudusávat, tento tabák potřebuje dýchat. Jakmile to v dýmce utemujete, je konec s pohodovým kouřením. I s přidusáváním velmi opatrně!

  Vůně za studena již dává pocítit, o čem tento tabák je. Kouřová vůně pečeného tabáku se nedá zapřít.

  Chuť: výrazná, plná, smetanově jemná a zároveň zemitě drsná. Někdo v tom cítí škvířící se asfalt, já v něm tuto vůni (která je v létě cítit nad rozpálenou silnicí) také trochu pozoruji, mnohem více ale cítím jakousi jemnou spáleninku, jako když grilujete maso, nehlídáte ho a lehce připálíte okraje masa. Chuť těchto okrajů pro mne v Black Irish Twistu dominuje a kdybych měl tabáku navrhnou jiné jméno, byl by to Barbeque Twist. Tabák má v sobě určitou drsnost, ale přitom vůbec neštípe na jazyku. Možná je to až trochu překvapivé, člověk by od té chuti čekal větší agresivitu, ale ve skutečnosti je to opravdu jemné.

  Hoření: závisí na vaší zkušenosti s tabáky tohoto typu. Nic, co by se po troše cviku nedalo zvládnout. Tento tabák neví, co je to močka, takže spodek mu snadno prohořívá.

  Síla: Mně osobně přijde o stupeň slabší než Sweet Rum Twist a tvrdí to i sám výrobce (pečením tabáku se totiž část síly odstraní a vzhledem k tomu, že na počátku výrobního procesu jsou to stejné tabáky, které se jen trochu jinak zpracují, zní to logicky). Tabáku svědčí úzký, vyšší kotlík, ale začátečníkům doporučuji cpát spíš méně, přeci jen úplný slaboušek to není.

  Tento tabák je takřka totožný s tabákem SG Black XX - tedy tvrdí to basa333 a já mu věřím. Tabák je to silný, ale ne zabijácký, doporučuji ho dávat si spíš večer jako uzavírací tabáček na dobrou noc. Chutná jediněčně, originálně a neotřele, chová se velmi slušně a kdo hledá silný nearomatizovaný tabák s výraznou chutí, ten v tomto případě vedle nešlápne.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Středně výrazné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Payne 27.05.'20 16:19:50 
  Dýmka: Peterson Sherlock Holmes Deerstalker (určena pro Virgnie/Burley), P-lip, uhlíkový filtr

  Stáří tabáku: 2–3 roky

  Tabák je ve formě černého, tmavě hnědého lana, které je třeba před nacpáním náležitě upravit – ostrým nožem nakrájet na tenké plátky a rozdrolit. Vůně tabáku zasyrova – uzená zemitost a tmavé ovoce. Tabák vůbec nemočkuje, dohoří až do šedobílého popela, hoří vcelku bezproblémově, na několik zapálení.

  Tabák je velmi nikotinově silný, nedoporučuju jej kouřit nalačno. Chuť však přitom není nijak silově omračující – jde cítit sladkost, uzenost, zemitost, chuť je kyselá, sladká, peprná. Možná se hodí popis onoho „škvířícího se asfaltu“, jak už předrecenzent trefně popsal. Chuťový odér však vydrží v ústech velmi dlouho, podobně jako odér v místnosti, kde člověk kouřil. Je třeba tahat opatrně, zvolna, jinak chuť zagresivní a tabák začne na patře štípat.

  Verdikt: Tabák jsem kouřil jedenkrát, maximálně dvakrát týdně a dokouřil jsem celou plechovku až do konce. Ze začátku mi tabák velmi chutnal, ke konci se mi však sladko-burleyová chuť jaksi znelíbila. I když jsem zkušenější kuřák, jednalo se o můj první tabák „extra strong“ (pokud nepočítám Stirling Flake). Prozatím hodnotím za 1, v budoucnu však patrně svůj verdikt v porovnání s jinými jemu podobnými tabáky zřejmě opravím. Nepočítám však, že bych se k němu někdy vrátil.

  Update k 9.7.2020: Po ochutnání dalších extra strong tabáků snižuji hodnocení na 2, a to zejména kvůli jeho nekomplexnosti a poněkud agresivní štíhlosti.
  Známka: 2
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Neutrál

  Swede 10.10.'20 18:18:01 
  Jen pár postřehů k černému lanu od GH. Lanu od SG se hodně podobá, možná jen trochu lépe hoří a je v něm malinkatá stopa lakelandu.Něco z tobaccoreviews, co mě pobavilo a s čím souhlasím.
  ...Když ďábel kouří dýmku, tak v ní má tento tabák.... Toto vám znásilní sestru, ukradne psa a vymočí se do květin na vaší zahrádce.,,, Možná to Britové použili k vynucení evakuace vyloďovacích plavidel v Normandii. Vím, že bych raději čelil nepřátelské palbě než tomuto...Pro jistotu si před kouřením dejte do pořádku své záležitosti a možná vyplňte svoji kartu dárce orgánů (za předpokladu, že by z vás zbylo cokoli, co by stálo za to recyklovat)...

  Vynikající záležitost, kterou nesnáší všichni nekuřáci a velká část kuřáků dýmky.
  Známka: 1
  Síla: Velmi silný
  Chuť: Velmi výrazná
  Aromatizace: Přírodní
  Aroma v místnosti: Nepřečichnutelné
  Vůně pro nekuřáky: Nepříjemná

  Ministerstvo zdravotnictví varuje:
  Kouření škodí Vám i lidem ve Vašem okolí


  « Zpět